Neděle, 14 července, 2024
Home Rady a Návody Kde v domácnosti se vyskytuje nejvíce bakterií

Kde v domácnosti se vyskytuje nejvíce bakterií

by ona
0 comment

Tématu čistoty a hygieny (nejen) v domácnosti se věnují stovky studií, obzvláště v dnešní době. Mnohé z nich se zaměřují právě na místa, která se stávají ohništěm výskytu různých bakterií. Ty se podle výsledků těchto výzkumů často zdržují nejvíce tam, kde bychom to nepředpokládali.

Kuchyňská deska
Pracovní deska v kuchyni nepatří mezi místa s nejvyšším výskytem bakterií náhodou. Její plocha jim je vystavena při mnoha činnostech od položení tašek s nákupem po krájení syrového masa či zeleniny.

Utěrka na nádobí
Přestože nádobí umýváme s čistícím přípravkem, část bakterií na něm zůstává dál. Při jeho utírání se část z nich přenese na utěrku, kde se v jejích zvlhčených vláknech množí. Podobně to funguje iv případě houbičky na nádobí, která je tomuto riziku vystavena ještě více.

Záchodová mísa
WC se v pomyslných žebříčcích míst s nejvyšším výskytem bakterií drží již tradičně na předních pozicích. Nejhůře je na tom samotná mísa, ve které bakterie přežívají i po spláchnutí. Pod vlivem tlaku vody při splachování se údajně dokážou dostat ze záchodové mísy až do vzdálenosti 1,5 m, což je problém zejména tehdy, je-li WC v koupelně.

Kohoutky a baterie
Bakteriím se v koupelně daří iv případě odděleného WC. Jedním z ohnisek jejich výskytu jsou kohoutky a baterie v umyvadle či na sprše. Ty totiž chytáme i neumytýma rukama, což je pro všechny typy bakterií živnou půdou.

Dálkový ovladač
Zatímco vybavení v kuchyni a koupelně pravidelně čistíme, v případě dálkového ovládání to zřejmě napadne málokomu. Bakterie tak mají ideální příležitost, jak se množit. Podobným případem jsou i klávesnice, mobilní telefony či jiná často používaná zařízení tohoto typu.

Kliky
O rizicích přenosu bakterií při doteku s klikou nepochybuje snad žádný výzkum. Kliky na dveřích se totiž při příchodu domů dotýkáme jako první, a to neumytýma rukama. O nic méně bakterií se však nemusí zdržovat ani na kličkách oken, balkonových dveří či dveří do jednotlivých místností v bytě.

Posilovací zařízení
K rizikovým místům, resp. předmětem, patří rovněž posilovací zařízení. Důvodem je vylučovaný pot, který se dostává na činky, podložky či jiné cvičební pomůcky. Snížit riziko množení bakterií však lze používáním fitness rukavic a přikrytím podložek ručníkem.

You may also like

Leave a Comment

O nás

“Publikaci PR článků pro vás zajišťuje Press Media > info@press-media.cz <. Realizujeme pro vás především publikaci článků pro ženy, o bydlení a ekonomice. Jako hlavní cíl při publikaci PR článků si klademe výběr cíleného publika v kontextovém zaměření.”